niedziela, 27 lipca 2014

Podstawowy problem z podstawkami.


Gdy w końcu w naszym budżecie pojawi się odpowiednia kwota "na ludziki", gdy w końcu do naszych rąk dostanie się blister z upragnioną bronią wsparcia dla naszych plastikowych żołnierzy, gdy w końcu wysypia się nam na stół grupa metalowych wojaków, prawdopodobnie okaże się, że... Nie ma znajdziemy podstawki. Co gorsza nie zawsze wiadomo na czym stoimy - czyli jaką właściwie podstawkę podkleić.


Wydawcy innych systemów dość dokładnie określają jakie jednostki powinny znaleźć się na jakich podstawkach(a nawet w którą stronę maja być skierowane na wspomnianej podstawce). Flames Of War ma dużą rozpiskę jakim drużynom jakie podstawki "przysługują", dodatkowo w podręczniku armii jest to dość dobrze rozrysowane za pomocą diagramów z sylwetkami żołnierzy.  Games Workshop po prostu dodaje odpowiednią liczbę odpowiednich podstawek do każdego pudełka i zestawu.

Z podstawową piechotą nie ma problemu. Do pudełek dołączany jest przeważnie zestaw podstawek 25mm. Problem zaczyna się z broniami wsparcia: moździerze, karabiny przeciwpancerne i działa. Pewnym problemem może też sprawiać sama piechota - część ludków jest wymodelowana w pozycji leżącej.

Sam producent niestety nie daje wprost odpowiedzi jak podstawkować modele. Co prawda znalazłem taką oto informację na stronie warlordgames.com następująca informację:

40mm round bases are ideal for small mortar teams, command stands, etc, providing more space to create those mini-dioramas your army HQ demands!
25mm round bases are perfect for your troops and are also recommended for the forthcoming range of Judge Dredd miniatures…
 20mm square bases are just the thing for your Black powder, Pike & Shotte and Hail Caesar miniatures.
25mm square bases allow that extra space for command models or larger infantry types.
25mm x 50mm bases are designed for cavalry figures but are also good for bicyclists, motorbikes and prone gun teams.
Oraz informację przy 60mm podstawkach:

Perfect for mounting your machine gun and mortar teams as well as command groups for games of Hail Caesar and Black Powder, these thin laser-cut bases are now available!
Wciąż jednak bardziej sami musimy się domyślać co gdzie przykleić, a sprawy nie poprawia fakt lekkiego zamieszania na samej stronie producenta. Kilka przykładów:

Porównanie brytyjskich i francuskich CKMów:

  

A tutaj radzieckie i niemieckie moździerze:

 












Są też modele, które nijak mają się do wspomnianych podstawek:












Pozostaje więc palące pytanie: Jak podstawkować?

Jestem pewien, że w miarę rozwoju gry powstaną jakieś kanoniczne zasady podstawkowania. Na razie jednak pozostaje zdrowy rozsądek, estetyka oraz ustalenia w obrębie lokalnej społeczności. Ciężko przed samą bitwą ustalać z przeciwnikiem na jakich zasadach będzie to traktowane.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz